Dňa 11.11. 2020 občianske združenie Klub 89 slávnostne odovzdávalo ocenenia za tohtoročnú celoslovenskú súťaž
Naša nedávna história – 2. svetová vojna.
Slávnosť bola streamovaná online. Celé to mali veľmi preveľmi pekne nachystané a spracované. Veď posúďte sami. Záznam nájdete na linku: https://www.creativ.sk/data/UPN_ocenovanie_final_yt.mp4
Súťažilo sa v kategóriách
– audiovizuálna tvorba
– literárna tvorba
– retro dizajn
 Dlho sme váhali, ako sa s témou popasovať, keďže k dizajnu pristupujeme hlavne úžitkovo. Je to ťažká a pochmúrna téma, no snažili sme sa ju uchopiť čo najviac pozitívne a poučiť sa z nej. Zaradili nás do kategórie základných umeleckých škôl.
Pri fotkách dielok si prečítajte aj pokec, prosím. Lepšie pochopíte, kam sa uberalo myslenie autorov…
Zojka Krajňaková a Samko Pavlík získali 3. MIESTO!
Miška Miklošíková a Anička Čináková získali 2. MIESTO!!!
Terezka a Zuzka Stoličné získali HLAVNÚ CENU a ŠPECIÁLNU CENU VEĽVYSLANECTVA FRANCÚZSKEJ REPUBLIKY NA SLOVENSKU!!!!! Juchúúúú!!!
Simonka Janíčková a Veronika Papierniková získali Čestné uznanie!
Všetkým Vám zo srdca blahoželáme a sme na Vás hrdí!!!!
Tejto súťaže sme sa mohli zúčastniť len vďaka podpore  hlavného mesta SR Bratislava, prostredníctvom grantového Podprogramu 1 na podporu pohybových aktivít a neformálneho vzdelávania v oblasti práce s deťmi a mládežou. Hlavné mesto SR Bratislava nám významným dielom prispelo na prenájom priestorov v 1. polroku šk. r. 2020/2021, za čo sme veľmi vďační.
Anička Čináková k svojmu tričku s potlačou (linoryt) píše:
“ Už dlhší čas sa zaujímam nielen o 2. svetovú vojnu, ale aj o holokaust ako taký.
Po stáročia sa valili na židovský národ všelijaké pohromy. Pazúre holokaustu siahali takmer do všetkých krajín Európy. Napriek týmto okolnostiam sa im podarilo prežiť. Ľudia, ktorí sa podieľali na ich záchrane sú v mojich očiach veľkí hrdinovia. Je obrovský zázrak, že sa Židia vďaka svojej spolupatričnosti a húževnatosti dokázali postaviť na vlastné nohy a založiť samostatný štát. Židovský národ, ako už mnohokrát v histórii povstal a rozkvitá. Prechovávam k nim sympatie, aj keď som čistokrvná Slovenka. Týmto návrhom dizajnu pre potlač na tričká im chcem prejaviť svoj rešpekt a povzbudiť seba, aj svojich kamarátov, aby sa nevzdávali a bojovali, aj keď sa zdá všetko stratené.
Takzvaným protitankovým ježkom sa inšpirovala aj Simonka Janíčková, ktorá k svojej „Svadobnej parte“ napísala:
„Na výtvarke sme kreslili portréty s folklórnymi svadobnými partami. Zároveň sa u nás poniektorí venovali úžitkovému dizajnu, inšpirovanému druhou svetovou vojnou. Všimla som si, že Zojka pracuje s motívom protitankovej zábrany, s tzv. ježkom alebo „rozsocháčom“. Napadlo mi, že by sa dal použiť namiesto kvetov na svadobnej parte. Pani učiteľka hovorila, že venček kve…

Zobraziť viac
Pri študovaní a hľadaní inšpirácie k téme-Druhá svetová vojna, som narazila na tento obrázok:
Obrázok zobrazuje japonské študentky, smerujúce do školy v plynových maskách. Prišiel mi ako neobvyklý obraz tohto tragického obdobia. Hneď ma oslovil svojim viditeľným opakujúcim sa vzorom a zvláštnou pochmúrnou atmosférou. Jeho zmnožený motív sa mi zdal ideálny na vytvorenie zaujímavého dezénu – vzoru na látku. Vyryla som ho do lina a použila ako potlač látky, z ktorej som následn…

Zobraziť viac
Samko Pavlík – plagát, linoryt: „Keď som dostal zadanie, aby som rozmýšľal nad dizajnom, inšpirovaným druhou svetovou vojnou, napadla mi taká slovná prešmyčka. Už dlhšie sa hrám počítačovú hru WORLD of TANKS (Svet tankov). Pridal som do názvu hry jedno „H“ navyše a vzniklo:
WORLD of THANKS ( Svet vďaky). Tanky som odstavil za mreže, akože som ich zrušil a svet je za to vďačný….“
Zojka Krajňaková ostala verná keramike a úžitkovému dizajnu. K svojmu „Ťažítku na policu s knihami“ napísala:
„Moja rodina pochádza z regiónu, kde sa udiala veľká tanková bitka známej Karpatsko-duklianskej operácie. Keď si vybavím objekty, ktoré mám s ňou spojené, vidím tanky, delá, míny a rôzne ďalšie zbrane a muníciu. Všetky spôsobovali smrť, takže navrhnúť podľa nich úžitkový predmet, mi nebolo príjemné.
Hľadala som preto niečo, čo by s utrpením až tak priamo nesúviselo. Pri prezeraní dobových fotografií ma zaujal „protitankový ježko“. Zapôsobil na mňa čistým dizajnom, ale hlavne svojou funkciou – slúžil ako barikáda. Keď naň narazil tank, nadvihlo mu prednú časť, pásy prestali zaberať a stroj zostal z boja vyradený. Ježko pred skazou chránil.
V mojej práci ochraňuje knihy, opierajú sa oň, aby nespadli. Želám si, aby sa ľudia ďalej opierali o hodnotnú literatúru, aby jej štúdiom speli k múdrosti a ochrane mieru.“

 

Terezka a Zuzka Stoličné – Pamätník pre Lidice.

Lidice – názov obce pri Prahe v Českej republike, ktorá bola 10.6.1942 vyhladená nemeckými vojakmi. K Lidiciam máme v našom občianskom združení špeciálny vzťah, lebo sa tam každoročne koná jedna z najväčších výtvarných výstav detskej tvorby. Minulý rok sme si tam boli prevziať najvyššie ocenenie súťaže – Cenu poroty a prezreli sme si celý Pamätník. Je to veľmi zvláštne miesto. Smutné, strašné, ale dnes zároveň veľmi krásne. Vyp…

Zobraziť viac
Ceny, ktoré nám občianske združenie klub 89 poslalo…ďakujeme!